- Börjar:
- Slutar:
- Plats:
- Planör, Grimsbygatan 24
- Ort:
- Malmö
Program
7.30 Frukost
8.00 Information från BIM Alliance
8.15 Informationshantering och BIM i ESS(European Spallation Source)
Martin, Marcus och Lukas kommer att berätta om det arbete som de gjort avseende informationshantering, samordning och BIM i ESS-projektet.
De kommer att berätta om utmaningarna, vilka antagande som fungerat, vad som inte fungerat och hur de ser på avlämningen av all information till förvaltning.
Deras arbete vann nyligen Autodesk prestigefulla pris ” AEC Excellence Awards 2019”
Presentatörer:
- Martin Hörestrand Skanska
- Marcus Helmbäck ÅF
- Lukas Nowikowski Sweco
8.35 Flackarp – Arlöv
Trafikverket bygger ut järnvägen till fyra spår på sträckan Flackarp-Arlöv. Tre Pågatågsstationer byggs om och spåren sänks på stora delar av sträckan för att minska bullerstörningar.
Patrik från Trafikverket kommer att berätta om projektets arbete med modeller och informationshantering.
Det kommer att handla om ambitioner, utmaningar, användningsområde och erfarenheter.
David Rodriguez Moya från Obrascón Huarte Lain kommer att berätta lite mer i detalj om hur man använder informationsmodeller i byggskedet som pågår just nu.
Presentatörer:
- Patrik Dymling, Trafikverket
- David Rodriguez Moya , Obrascón Huarte Lain
8.55 Nästa frukost 27 februari
9.00 Mötet avslutas
Kontakta Pontus Bengtson, BIM Alliance om du vill veta mer.
Anmälan
Mötet är kostnadsfritt för medlemmar, övriga betalar 300 kr + moms.